Czym zabezpieczyć taras z drewna? To pytanie nurtuje wiele osób, które cenią sobie piękno naturalnego materiału, ale jednocześnie chcą, by taras służył im jak najdłużej. Drewno niestety narażone jest na wiele szkodliwych czynników, takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy grzyby. Dlatego właściwe zabezpieczenie tarasu jest kluczowe dla zachowania jego estetyki i funkcjonalności na długie lata.

Czym zabezpieczyć taras z drewna?

1. Impregnat do drewna

Impregnat to jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie drewna. Wchłania się on głęboko w strukturę drewna i tworzy zabezpieczający film. W zależności od wybranego rodzaju impregnatu, może on chronić drewno przed wilgocią, szkodliwym działaniem promieniowania UV czy grzybami.
Jak stosować impregnat? Oto kilka wskazówek:

 • Przed nałożeniem impregnatu należy oczyścić taras z wszelkich zabrudzeń i pozostałości poprzednio użytych preparatów.
 • Impregnację należy nakładać równomiernie, najlepiej za pomocą pędzla.
 • Po nałożeniu pierwszej warstwy, należy odczekać około 24 godzin, a następnie nałożyć drugą.
 • Impregnatu nie należy stosować w dni deszczowe lub gdy drewno jest mokre.

2. Olej do drewna

Olej do drewna to kolejny popularny produkt do zabezpieczenia drewnianych tarasów. Olej z jednej strony chroni drewno przed wilgocią i szkodliwym działaniem UV, z drugiej strony podkreśla jego naturalne piękno. Taras pokryty olejem zyskuje ciepły, piękny odcień, który po pewnym czasie nieco ściemnieje, ale nie traci swojego uroku.
Jak stosować olej do drewna? Poniżej kilka porad:

 • Przed nałożeniem oleju taras należy dokładnie oczyszczać i szlifować, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń i nierówności na powierzchni drewna.
 • Olej należy nakładać równomiernie, najlepiej za pomocą pędzla. Niestety, nakładanie oleju jest bardziej pracochłonne niż impregnatu, ponieważ wymaga kilku warstw i dłuższego czasu schnięcia.
 • Oleju nie należy nałożyć zbyt dużo, ponieważ może to spowodować pojawienie się smug na powierzchni drewna.
  Czym wyrównać taras pod płytki? Oto najlepsze sposoby!

3. Lakier do drewna

Lakier to mniej popularny, ale nadal skuteczny sposób na zabezpieczenie drewnianego tarasu. Lakier tworzy na powierzchni drewna twardą powłokę, która chroni przed wilgocią, promieniowaniem UV i zabrudzeniami. Lakierowane drewno wymaga mniej pielęgnacji niż olejowane czy zaimpregnowane, ponieważ nie musi być tak często konserwowane.
Jak stosować lakier do drewna? Oto kilka ważnych wskazówek:

 • Przed nałożeniem lakieru należy dokładnie oczyszczać i szlifować taras, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń i nierówności na powierzchni drewna.
 • Lakier nakładać należy równomiernie, najlepiej za pomocą pędzla lub wałka. Należy pamiętać, że warstwy lakieru należy nakładać cienko i odczekać, aż poprzednia warstwa całkowicie wyschnie, zanim nałoży się kolejną.
 • Należy pamiętać, że lakier nie jest tak elastyczny jak impregnat czy olej, dlatego na tarasie lakierowanym mogą pojawiać się rysy i pęknięcia, zwłaszcza przy dużych zmianach temperatury.
 • Lakierować drewna nie powinno się zbyt często. Zaleca się to robić co kilka lat, w zależności od warunków, w jakich znajduje się taras.

FAQs

Czym różni się impregnat od oleju i lakieru?

Impregnat wchłania się w głąb drewna, tworząc zabezpieczający film wewnątrz materiału. Olej natomiast działa zewnętrznie, tworząc na powierzchni drewna warstwę ochronną. Lakier tworzy na powierzchni drewna twarde, wytrzymałe zabezpieczenie.

Czy można stosować impregnat, olej i lakier na zmianę?

Nie jest to zalecane. Impregnat, olej i lakier to trzy różne produkty, z różnymi składnikami i właściwościami. Stosowanie ich na zmianę może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak nierównomierne wchłanianie i zabezpieczanie drewna.

Jak często należy zabezpieczać drewniany taras?

Częstotliwość zabezpieczania drewnianego tarasu zależy od rodzaju wybranego preparatu, warunków atmosferycznych i użytkowania tarasu. Średnio jednak, impregnat należy nałożyć co około 2-3 lata, olej co około 3-4 lata, a lakier co około 5-6 lat.

  Deski na Taras Ryflowane czy Gładkie? - Poradnik

Podsumowanie

Czym zabezpieczyć taras z drewna? To ważne pytanie, na które warto odpowiedzieć, jeśli chce się cieszyć pięknym i funkcjonalnym miejscem do relaksu na długie lata. Impregnat, olej i lakier to trzy podstawowe sposoby na zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami, które można stosować w zależności od własnych preferencji i potrzeb. Bez względu na to, który produkt wybierzesz, pamiętaj o jednym: odpowiednia pielęgnacja drewna to klucz do jego długiej żywotności i zachowania jego naturalnego piękna.

By