Posiadanie prywatnego tarasu to marzenie wielu osób, szczególnie w okresie letnim. Otwarta przestrzeń na świeżym powietrzu, gdzie możemy odpocząć, spożyć posiłek czy spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednak, aby cieszyć się takim miejscem przez wiele lat, warto zadbać o jego odpowiednią impregnację. W tym artykule dowiesz się czym zaimpregnować taras, aby był odporny na wilgoć, deszcz, a także promieniowanie słoneczne.

Czym zaimpregnować taras? Najlepsze sposoby

1. Olejowanie drewna

Pierwszym sposobem na zaimpregnowanie tarasu jest olejowanie drewna. Jest to bardzo popularna metoda, ponieważ olejowanie sprawia, że taras staje się odporny na wodę, wilgoć, a także ścieranie. Warto jednak pamiętać, że olejowanie nie zabezpiecza tarasu przed promieniowaniem UV, dlatego jeśli mamy drewniany taras, to warto zastosować również kolejne metody impregnacji.

2. Lakierowanie tarasu

Lakierowanie tarasu to kolejna metoda, która pozwoli nam zabezpieczyć drewnianą powierzchnię przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Lakierowanie pozwala na uzyskanie efektu połysku oraz wydobycie naturalnego piękna drewna. Jednakże, podobnie jak w przypadku olejowania, lakier na tarasie nie chroni go przed promieniowaniem UV.

3. Impregnacja hydrofobowa

Impregnacja hydrofobowa to metoda zabezpieczania tarasu przed wilgocią i wodą. Jest to szczególnie istotne w przypadku tarasów drewnianych. Produkt nanoszony na powierzchnię tarasu tworzy na nim specjalną warstwę chroniącą przed wilgocią i odprowadzającą wodę. Impregnacja hydrofobowa sprawia również, że taras jest mniej narażony na zabrudzenia.

4. Impregnacja UV

Jeśli nasz taras znajduje się na słońcu, to warto zastosować impregnację UV. Dzięki tej metodzie ochronimy taras przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, co zapobiegnie jego wypaleniu. Impregnacja UV do tarasów drewnianych nanoszona jest w postaci lakieru lub specjalnego preparatu.

  Drzwi na taras – wybór między przesuwnymi a otwieranymi

FAQs

Czy każdy taras musi być impregnowany?

Tak, warto zaimpregnować taras, aby chronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią oraz promieniowaniem UV.

Czy impregnacja tarasu można wykonać samemu?

Tak, impregnacja tarasu to zadanie, które można wykonać samemu. Wystarczy zakupić odpowiednie materiały i przestrzegać zaleceń producenta.

Jak często należy zaimpregnować taras?

Częstotliwość impregnacji zależy od rodzaju preparatu oraz warunków atmosferycznych. Impregnację należy powtarzać co 1-3 lata.

Podsumowanie

Czym zaimpregnować taras? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli domów i mieszkań. Wybór sposobu impregnacji zależy od rodzaju tarasu oraz jego przeznaczenia. W artykule przedstawiliśmy najpopularniejsze metody impregnacji tarasów drewnianych oraz kamienno-betonowych. Niezależnie od wyboru metody, pamiętajmy, że impregnacja jest niezbędna, aby cieszyć się swoim tarasem przez wiele lat.

By