dach czy taras nad garażem – to decyzja, która może wywoływać niemałe rozterki podczas budowy lub remontu domu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jednak zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby.

Dach czy taras – różnice

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę różni się dach od tarasu nad garażem.

Dach jest elementem niezbędnym do ochrony naszego domu oraz mieszkańców przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Dach nie tylko chroni budynek przed deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem itd., ale również nadaje mu charakter i styl.

Taras natomiast to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń, w której możemy się relaksować i wypocząć. Choć taras również posiada nieco funkcji ochronnych (np. chroni przed upałami), jego rolą główną jest zapewnienie nam miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dach czy taras nad garażem – kiedy wybrać dach?

Decydując się na dach, powinniśmy brać pod uwagę kilka kwestii:

  • Czy chcemy, by nasz dom miał jednolite, spójne wykończenie dachu?
  • Czy dysponujemy ograniczoną powierzchnią na działce?
  • Czy nie zależy nam na dodatkowej przestrzeni zewnętrznej?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliśmy twierdząco, to prawdopodobnie dach będzie dla nas lepszym wyborem.

Dach czy taras nad garażem – kiedy wybrać taras?

Jeśli natomiast marzy nam się dodatkowa przestrzeń zewnętrzna, a pozwalają na to nasze możliwości (czyli np. mamy wolną przestrzeń nad garażem), to taras będzie dla nas lepszym rozwiązaniem.

  Konstrukcje i dodatki branży budowlanej

Przy wyborze tarasu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Czy nasza garażowa konstrukcja jest w stanie wytrzymać ciężar tarasu w przypadku, gdy zdecydujemy się na jego budowę?
  • Czy nasza działka jest odpowiednio nasłoneczniona?
  • Czy dysponujemy odpowiednim budżetem na budowę tarasu?

dach czy taras nad garażem – faqs

Jakie są zalety dachu nad garażem?

Jeśli wybierzemy dach, to z pewnością będziemy mieli pewność, że nasz dom będzie jednolity i spójny. Sprawnie wykonany dach wpłynie również na estetykę domu, co może wpłynąć pozytywnie na jego wartość. Dodatkowo, dach zapewni nam ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Jakie są zalety tarasu nad garażem?

Taras nad garażem to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń, w której możemy się relaksować i wypocząć. To również świetna okazja, żeby wprowadzić do naszego domu trochę zieleni – na tarasie możemy postawić rośliny, które wprowadzą do naszego otoczenia trochę natury. Dodatkowo, taras może być świetnym miejscem na spotkania towarzyskie czy rodzinne grillowanie.

Jakie koszty ponosimy przy budowie tarasu i dachu nad garażem?

Tutaj wszystko zależy od wielu czynników – od wielkości domu, od materiałów, z których wykonamy dach czy taras, od skomplikowania konstrukcji, itd. Jednak w skali ogólnokrajowej możemy przyjąć, że koszty budowy tarasu nad garażem będą nieco niższe niż koszty budowy dachu.

Podsumowanie

dach czy taras nad garażem to naprawdę trudna decyzja i warto poświęcić czas na dokładne przemyślenie tej kwestii. Warto tutaj postawić na indywidualne potrzeby – jeśli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, to taras będzie dla nas lepszy, natomiast jeśli stawiamy na spójny wygląd domu, to lepszym rozwiązaniem będzie dach.

By