Marzą ci się leniwe popołudnia spędzone na tarasie z widokiem na piękny dach nad głową? A może planujesz zbudować taki dach, ale nie wiesz, czy potrzebujesz pozwolenia czy zgłoszenia? Bez względu na to, czy chodzi o dach nad tarasem w domu jednorodzinnym czy w bloku mieszkalnym, musisz poznać odpowiedzi na nurtujące cię pytania. W artykule dowiesz się, jakie konieczne formalności związane z taką inwestycją musisz spełnić.

Dach nad tarasem: po co?

Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na budowę dachu nad tarasem. Właściwie, jest wiele powodów, dla których ta inwestycja warto rozważyć:

Ochrona przed słońcem i deszczem

Dach nad tarasem chroni przed opadami atmosferycznymi, dzięki temu nie musisz rezygnować z odpoczynku na świeżym powietrzu, kiedy na niebie pojawiają się ciemne chmury. Dach nad tarasem to też idealne rozwiązanie dla osób, które mają wrażliwą skórę i chcą uniknąć poparzeń słonecznych.

Zabezpieczenie przed wiatrem

Dach nad tarasem to też świetna ochrona przed wiatrem. Dzięki niemu masz możliwość korzystania z tarasu przez większą część roku, nawet gdy jest bardziej wietrznie.

Zwiększenie powierzchni użytkowej

Dach nad tarasem to także zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Dzięki niemu masz dodatkowe miejsce na wypoczynek, spotkania ze znajomymi czy rodzinne grillowanie.

  Czym zabezpieczyć taras przed przeciekaniem? Ochrona przed wilgocią i deszczem

Estetyczny wygląd

Nie ma co ukrywać, dach nad tarasem wygląda po prostu stylowo i elegancko. Nadaje domowi wyjątkowy klimat i wprowadza do niego trochę luksusu.

Dach nad tarasem: pozwolenie czy zgłoszenie?

Dach nad tarasem w domu jednorodzinnym

Jeśli planujesz budowę dachu nad tarasem w domu jednorodzinnym, musisz wiedzieć, że jest to inwestycja objęta obowiązkowym zgłoszeniem (a nie pozwoleniem). Oznacza to, że wystarczy, że złożysz w urzędzie gminy stosowne zgłoszenie, aby rozpocząć prace budowlane.

Dach nad tarasem w bloku mieszkalnym

W przypadku budowy dachu nad tarasem w bloku mieszkalnym, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z przepisami, w takim przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Również zgłoszenie nie jest wymagane, gdyż budynek mieszkalny jest jednym obiektem budowlanym, a prace budowlane nie wpływają na ogólną koncepcję budynku i jego funkcjonalność.

Jakie formalności musisz spełnić, budując dach na tarasie?

Powiadomienie sąsiadów

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy powiadomić sąsiadów o planach budowy dachu nad tarasem. Można to zrobić drogą prywatną lub przez urząd gminy.

Projekt dachu nad tarasem

Przed przystąpieniem do budowy należy opracować projekt dachu nad tarasem. Projekt ten powinien zawierać:

  • Rysunek umożliwiający wizualizację projektu
  • Opis konstrukcji dachu
  • Wymiary dachu
  • Zastosowane materiały

Projekt dachu nad tarasem musi zostać zaakceptowany przez inspektora nadzoru budowlanego.

Nadzór nad budową

Inwestorzy muszą również pamiętać o zatrudnieniu nadzoru budowlanego. Osoba ta będzie dbać o to, aby prace budowlane były przeprowadzane zgodnie z projektem i przepisami obowiązującymi w Polsce.

FAQs

Czy budowa dachu nad tarasem jest droga?

Koszty budowy dachu nad tarasem zależą od wielu czynników: materiałów użytych do budowy, wielkości powierzchni, wyboru firmy budowlanej i tak dalej. W uzyskaniu dokładnej wyceny pomoże ci projektant lub firma budowlana. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta zwraca się w postaci większej wartości nieruchomości oraz niewątpliwego komfortu korzystania z tarasu przez większą część roku.

  Mosty i kwestie związane z budownictwem

Jak długa jest procedura uzyskania pozwolenia na budowę dachu nad tarasem w bloku mieszkalnym?

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę trwa w przypadku dachu nad tarasem w bloku mieszkalnym około 3 miesiące. Warto więc zadbać o wszystkie formalności odpowiednio wcześniej, aby nie opóźnić przyszłych planów związanych z inwestycją.

Czy dach nad tarasem można samo budować?

Nie ma przeszkód, aby inwestor samodzielnie zajął się budową dachu nad tarasem. W tym przypadku ważna jest jednak wiedza z zakresu budownictwa oraz narzędzia, które musi posiadać. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nieodpowiednio przeprowadzonej budowy inwestycja może skończyć się niepowodzeniem.

Podsumowanie

Dach nad tarasem to inwestycja, którą warto rozważyć, jeśli posiadamy już użytkowany taras. Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w blokach mieszkalnych może trochę przysporzyć kłopotów formalnych, ale pozytywne skutki projektu przerosną oczekiwania inwestorów.

By