Drzwi na taras – to jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie drzwi, które będą odpowiadać naszym potrzebom oraz stylowi naszego domu. W tym artykule skupimy się na wyborze między drzwiami przesuwnymi a otwieranymi. Omówimy zalety i wady obu rozwiązań oraz podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru.

Drzwi na taras przesuwne

Zalety drzwi przesuwnych:

 • Bardzo oszczędna przestrzennie – jeśli mamy małą przestrzeń, drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie, ponieważ nie zajmują miejsca na zewnątrz ani wewnątrz pomieszczenia, gdyż jedna z płyt drzwi przesuwa się wzdłuż drugiej.
 • Pobudzają do otwierania – drzwi przesuwne zachęcają do częstszego korzystania z tarasu, ponieważ są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają dużego wysiłku.
 • Możliwość otwierania w całości – w porównaniu do drzwi otwieranych na zewnątrz, drzwi przesuwne pozwalają na otwarcie w całości, co zwiększa przepływ powietrza i daje poczucie swobody.

Wady drzwi przesuwnych:

 • Problemy z dokładnym uszczelnieniem – w porównaniu z drzwiami otwieranymi, drzwi przesuwne mogą wymagać większej uwagi w kwestii uszczelnienia, aby nie wpuszczały zimnego powietrza lub wody.
 • Trudności w regulacji i konserwacji – drzwi przesuwne są znacznie cięższe od drzwi otwieranych, co utrudnia ich regulację i konserwację.
 • Wyniosłe koszty – największą wadą drzwi przesuwnych są ich koszty. Są one znacznie droższe od drzwi otwieranych na zewnątrz, co często odstrasza potencjalnych klientów.

Drzwi na taras otwierane

Zalety drzwi otwieranych:

 • Łatwe w konserwacji – drzwi otwierane są łatwiejsze w obsłudze od drzwi przesuwnych, a to oznacza, że są również łatwiejsze w konserwacji.
 • Łatwe do regulacji – gdy drzwi otwierające się na zewnątrz są źle wyregulowane, można je łatwo dostosować.
 • Bardziej dostępne cenowo – drzwi otwierane na zewnątrz są znacznie tańsze od drzwi przesuwnych, co często przemawia na ich korzyść.
  Daglezja czy modrzew na taras – który jest lepszy?

Wady drzwi otwieranych:

 • Zajmują więcej miejsca – drzwi otwierające się na zewnątrz zajmują więcej miejsca, co może stanowić problem w niewielkich pomieszczeniach lub na wąskim tarasie.
 • Mogą być uciążliwe w trudnych warunkach pogodowych – drzwi otwierające się na zewnątrz są bardziej narażone na działanie wiatru i opadów.
 • Ograniczona przestrzeń do otwierania – drzwi otwierane na zewnątrz mają ograniczoną przestrzeń do wyjścia, co utrudnia wejście i wyjście szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności.

Jak dokonać właściwego wyboru

Na samym początku warto określić swoje oczekiwania wobec drzwi i te wymagania konkretnie dostosować do swojego budżetu. Jeśli chcesz, aby drzwi nie zajmowały wiele miejsca, drzwi przesuwne mogą być właściwym wyborem. Jeśli jednak zależy Ci na oszczędności, wybierz drzwi otwierane na zewnątrz.
Nie zapomnij także wziąć pod uwagę elementów takich jak wygląd, jakość, kolor oraz styl. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od tego, które z przedstawionych rozwiązań będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjne i które będzie najlepiej spełniać Twoje potrzeby.

FAQ’s

Czy drzwi przesuwne na taras są droższe od drzwi otwieranych?

Tak, drzwi przesuwne są znacznie droższe od drzwi otwieranych na zewnątrz, co często odstrasza potencjalnych klientów.

Czy drzwi otwierane na zewnątrz zajmują więcej miejsca niż drzwi przesuwne?

Tak, drzwi otwierające się na zewnątrz zajmują więcej miejsca niż drzwi przesuwne, co może stanowić problem w niewielkich pomieszczeniach lub na wąskim tarasie.

Podsumowanie

Wybór między drzwiami przesuwnymi a otwieranymi zależy od naszych potrzeb oraz stylu naszego domu. Drzwi przesuwne są bardzo oszczędne przestrzennie i pobudzają do częstszego korzystania z tarasu, ale są trudne w konserwacji i znacznie droższe. Natomiast drzwi otwierane na zewnątrz są bardziej dostępne cenowo, ale zajmują więcej miejsca. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od tego, które z przedstawionych rozwiązań będzie dla nas najbardziej atrakcyjne i które będzie najlepiej spełniać nasze potrzeby.

  Wykorzystanie - przydatność w życiu ludzkim

By