Każdy właściciel domu marzy o pięknym i przyjemnym tarasie, gdzie można spędzać wolny czas z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli chcesz dodać tarasowi jeszcze więcej wyjątkowego charakteru, warto zainwestować w fontannę. Nie tylko będzie ona ozdobą Twojego tarasu, ale również doda mu atmosfery.
W tym poradniku pokażemy Ci, jak samodzielnie zrobić fontannę na tarasie. Wystarczy kilka godzin pracy, a efekt przerosnie Twoje oczekiwania.

Co będzie potrzebne?

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj potrzebne materiały i narzędzia:

  • Płaskorzeźbiona donica
  • Metalowa rurka
  • Pompka do fontanny
  • Wąż ogrodowy
  • Kamienie ozdobne
  • Podesty drewniane
  • Wiertarka
  • Druty zbrojeniowe
  • Żwirek
  • Piasek

Jak zrobić fontannę krok po kroku?

Krok 1: Wybierz donicę

Na samym początku musisz wybrać donicę, która posłuży jako podstawa dla Twojej fontanny. Zaleca się, aby była ona płaskorzeźbiona, dzięki temu łatwiej będzie Ci ją przerobić. Donice można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Krok 2: Wiertarka w rękę

Następnie za pomocą wiertarki wyrwij w donicy otwór, na środku dolnej części. Otwór powinien być na tyle duży, aby zmieściła się w nim rurka, którą stworzysz fontannę.

Krok 3: Montaż rurki

Teraz czas na montaż rurki. Wyciągnij ją z opakowania i wkładaj ją powoli do otworu w donicy. Następnie zakop ją kilka centymetrów w ziemi.

  Ile kosztuje m2 tarasu z kompozytu? - Poradnik dla przyszłych właścicieli

Krok 4: Przygotuj pompkę do fontanny

Pompka do fontanny będzie odpowiedzialna za przepływ wody w Twojej fontannie, zatem od jej jakości zależy czy będzie ona działała poprawnie. Podłącz pompkę do zasilacza i sprawdź czy działa.

Krok 5: Podesty drewniane

Podesty drewniane umieść wokół donicy, to pozwoli na utworzenie przestrzeni, gdzie skupiać będzie się woda. Należy je ułożyć wykorzystując druty zbrojeniowe, dzięki czemu będą one stabilne.

Krok 6: Kamienie ozdobne

Każda fontanna potrzebuje ozdób. Teraz jest czas na kamienie ozdobne. Możesz wybrać kamienie w różnych kolorach, aby uzyskać ciekawszy efekt.

Krok 7: Woda w fontannie

Woda to podstawa działania fontanny. Wlej wodę do donicy, ale uważaj aby nie przelać jej, gdyż będzie nieestetycznie wyglądać. W razie potrzeby powtórz ten krok, w zależności od wielkości Twojej fontanny.

Krok 8: Dodaj dekoracje

Fontanna na tarasie to nie tylko strumień wody, ale również dodatki, które ją otaczają. Możesz dodać zarówno rośliny, jak i ozdoby w stylu ogrodowym.

FAQs

Czy fontanna na tarasie jest łatwa do zrobienia?

Fontanna na tarasie to nie jest trudne do zrobienia, ale wymaga dużo pracy i nakładu czasu. W zależności od Twojego doświadczenia może to zająć od 5 do 8 godzin.

Jaki koszt poniesię na zrobienie fontanny?

Koszt zrobienia fontanny na tarasie zależy od wyboru materiałów, jednak szacuje się, że koszt materiałów wynosi około 500 złotych.

Czy potrzebuję specjalnych narzędzi do zrobienia fontanny na tarasie?

Aby zrobić fontannę na tarasie, potrzebujesz podstawowych narzędzi, takich jak wiertarka czy druty zbrojeniowe. Nie musisz używać specjalistycznych narzędzi.

Podsumowanie

Jak widzisz, zrobienie fontanny na tarasie to nie jest trudne zadanie. Wymaga to czasu i pracy, ale efekt końcowy z pewnością przerosnie Twoje oczekiwania. Dzięki tym wskazówkom możesz zrobić samodzielnie fontannę na tarasie, która z pewnością zrobi wrażenie na Twoich gościach.

  Ile betonu na taras? Poradnik dla początkujących.

By