Wstęp do Ile Desek na Taras?

Jeśli planujesz budowę tarasu lub jego remont, prawdopodobnie zastanawiasz się, ilu desek potrzebujesz na pokrycie jego powierzchni. Właściwa ilość desek zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar tarasu, rodzaj desek, sposób montażu i wiele innych. W tym poradniku przedstawimy najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, gdy próbujesz odpowiedzieć na pytanie: ile desek na taras?

Rozmiar tarasu

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar tarasu. Oczywiście, im większy taras, tym więcej desek będzie potrzebnych. Jednakże, nie chodzi tylko o obszar, który musi zostać pokryty. Musisz również wziąć pod uwagę, jakie wymiary mają deski, jakie są odległości między nimi, co wpływa na całkowitą ilość desek.

Rozmiar desek

Standardowe deski tarasowe mają zwykle szerokość 140mm i grubość 28mm. Jeśli rozmiary desek, które planujesz zastosować, są inne, konieczne będzie uwzględnienie ich wymiarów dla ustalenia odpowiedniej ilości desek. W tym celu, należy podzielić powierzchnię tarasu przez powierzchnię pojedynczej deski.

Odległość między deskami

Odległość między desek tarasowych ma znaczny wpływ na ilość desek, które będą potrzebne na pokrycie całej powierzchni. Jeśli odległość pomiędzy deskami jest stała, konieczne jest wyznaczenie szerokości i długości, by poznać całościowy wymiar. To pozwala na łatwiejsze ustalenie ilości potrzebnych desek. Jeśli chcesz mieć pewność, że odległości pomiędzy deski są jednakowe, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie daszków montażowych, które uniemożliwiają ich przesunięcie lub obrócenie.

Rodzaj desek tarasowych

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na ilość desek potrzebnych do budowy lub remontu tarasu, jest wybór rodzaju desek tarasowych. W zależności od materiału z którego wykonane są deski, zmienia się ich wzajemna odległość, co wpływa na wyznaczenie końcowej liczby desek.

  Dach czy taras nad garażem – która opcja będzie lepsza?

Drewniane deski tarasowe

Drewniane deski tarasowe są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez właścicieli domów. Są one dostępne w kilku odmianach drewna, każda z nich ma swoją charakterystyczną strukturę i kolory. Aby określić ilość drewnianych desek tarasowych potrzebnych do pokrycia powierzchni, konieczne jest uwzględnienie wymiarów poszczególnych desek oraz odstępów między nimi. W przypadku drewnianych desek tarasowych stosuje się z reguły odstępy między deskami wynoszące od 4 do 6 mm w zależności od stopnia wilgotności danego materiału.

Sztuczne deski tarasowe

Sztuczne deski tarasowe stają się coraz popularniejsze, z powodu ich trwałości, łatwości montażu i konserwacji. Są one zwykle wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, polietylen lub PVC, dzięki czemu odporniejsze na warunki atmosferyczne i uderzenia, niż drewno. Zazwyczaj producenci zalecają, aby sztuczne deski tarasowe były montowane bez odstępów między deskami. Jednak jeśli chcesz dokonać ich montażu stosując odstępy, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących szerokości szczelin, które zwykle wahają się od 3 do 5 mm.

Sposób montażu

Własciwy sposób montażu desek tarasowych ma znaczny wpływ na ilość potrzebnych do tego desek. Decyzja o tym, czy deski mają być montowane na gumowych podkładkach, daszkach montażowych czy bezpośrednio na wspornikach, będzie miała wpływ na ilość desek spożytkowanych do pokrycia powierzchni tarasowej.

Montaż bezpośredni

Montaż bezpośredni, bezpośrednio na wspornikach, to najprostszy sposób instalacji desek tarasowych. Wymaga to jednak większej ilości desek niż wtedy gdy są one montowane na daszkach montażowych. Montaż bezpośredni pozwala na zastosowanie desek o dowolnej szerokości i długości.

Montaż na daszkach montażowych

Montaż desek tarasowych na daszkach montażowych to skomplikowany, lecz bardzo zalecany sposób instalacji. Dzięki stosowaniu daszków montażowych deskowanie odbywa się szybko i równomiernie. Wymagana jest jednak mniejsza ilość desek, dzięki czemu koszty pokrycia tarasu są mniejsze.

  Deski na Taras Ryflowane czy Gładkie? - Poradnik

FAQs

Q: Czy istnieją jakieś standardy dotyczące odległości między deski tarasowe?

A: Tak, standardy te różnią się w zależności od rodzaju materiału desek. Drewniane deski tarasowe wymagają odstępów między deskami wynoszących od 4 do 6 mm w zależności od stopnia wilgotności danego materiału. W przypadku sztucznych desek tarasowych producenci zalecają, aby były montowane bez odstępów między deskami. Jednak jeśli chcesz dokonać ich montażu stosując odstępy, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących szerokości szczelin, które zwykle wahają się od 3 do 5 mm.

Q: Czy mogę połączyć deski tarasowe różnych rozmiarów?

A: Tak, można połączyć ze sobą deski o różnych rozmiarach, ale należy to przemyśleć i zaprojektować tak, aby połączenie nie było widoczne i nie zaburzało estetyki tarasu.

Q: Czy muszę stosować daszki montażowe podczas budowy tarasu?

A: Nie, ale zaleca się użycie daszków montażowych ze względu na szybszy, bardziej dokładny montaż oraz zmniejszenie ilości potrzebnych do tego desek. Daszki montażowe także pomagają w zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy deskami i chronią je przed wilgocią.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, ile desek na taras, nie jest tak prosta, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ilość desek potrzebnych do pokrycia powierzchni tarasu zależy od wielu czynników, w tym od wielkości tarasu, rodzaju desek i sposobu ich montażu. Dlatego przed przystąpieniem do budowy tarasu należy dokładnie zaplanować, jakie deski tarasowe zostaną użyte i określić odpowiednią ilość, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący i dobrze przemyślany. Pamiętaj jednocześnie o tym, że dobry taras to nie tylko ładny widok, ale także bezpieczne oraz funkcjonale miejsce do odpoczynku lub zabawy razem z całą rodziną.

By