Ile kosztuje budowa tarasu drewnianego

Budowa tarasu drewnianego na pewno zwiększy komfort korzystania z ogrodu czy działki. Przede wszystkim będzie to miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również idealne do organizowania rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Wiadomo jednak, że koszty budowy podobnych konstrukcji bywają dość wysokie. W tym artykule przyjrzymy się ile kosztuje budowa tarasu drewnianego oraz jakie czynniki wpływają na jego ostateczną cenę.

Cena za metr kwadratowy tarasu drewnianego

Ile kosztuje budowa tarasu drewnianego za metr kwadratowy? Wszystko zależy od wybranego materiału oraz wielkości powierzchni. Średnio jednak cena za metr kwadratowy takiego tarasu kształtuje się w granicach 300-500 złotych.

Czynniki wpływające na koszt budowy tarasu drewnianego

Na cenę budowy tarasu drewnianego składa się wiele czynników, m.in.:

  • Typ drewna (twarde, miękkie itp.)
  • Wielkość powierzchni do zabudowy
  • Komplikacje związane z ukształtowaniem terenu
  • Zastosowanie dodatkowych materiałów ochronnych (np. impregnacja, olejowanie)
  • Dodatkowe akcesoria (np. poręcze, balustrady)

Typ drewna

Ile kosztuje budowa tarasu drewnianego w zależności od typu drewna? Ceny różnią się w zależności od gatunku i jakości drewna. Najtańszym rozwiązaniem są deski sosnowe, których klasa C kosztuje średnio ok. 25 zł/m2. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości i elegancji, warto zaopatrzyć się w deski egzotyczne, których cena oscyluje w granicach 200-400 zł/m2.

Wychylenie terenu

Budowa tarasu drewnianego na wychylonym terenie jest znacznie trudniejsza niż w przypadku terenu równomiernego. Z tego powodu koszt takiego przedsięwzięcia może być wyższy i wynosić nawet do 1000 zł/m2.

  Daglezja czy modrzew na taras – który jest lepszy?

Impregnacja i olejowanie

Przed zastosowaniem tarasu na zewnątrz, drewno musi zostać zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a także przed insektami i grzybami. Do tego celu stosuje się impregnację oraz olejowanie, którego koszt to dodatkowo około 20-30 zł/m2.

Dodatkowe akcesoria

Cena budowy tarasu drewnianego rośnie również w przypadku zastosowania dodatkowych akcesoriów, takich jak poręcze czy balustrady z drewna. Ich cena wynosi średnio 200-600 zł/m bieżących.

Ile kosztuje budowa tarasu drewnianego – FAQ

Jakie są najtańsze deski na taras?

Najtańsze deski na taras to deski sosnowe, których klasa C kosztuje ok. 25 zł/m2

Czy taras drewniany wymaga konserwacji?

Tak, taras drewniany wymaga regularnej konserwacji w postaci impregnacji i olejowania. To pozwoli na zabezpieczenie drewna przed warunkami atmosferycznymi, a także przed insektami i grzybami.

Jakie są dodatkowe koszty budowy tarasu drewnianego?

Dodatkowe koszty budowy tarasu drewnianego to m.in. ukształtowanie terenu i jakość wybranego drewna. Koszt takiej inwestycji wynosi w przybliżeniu od 300 do nawet 1000 zł/m2.

Podsumowanie

Budowa tarasu drewnianego z pewnością poprawi komfort korzystania z ogrodu czy działki. Trzeba jednak pamiętać, że koszty takiej inwestycji potrafią być dość wysokie. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, takich jak wybrany gatunek drewna i wielkość powierzchni. Często należy doliczyć dodatkowe koszty, takie jak ukształtowanie terenu czy zastosowanie impregnacji i olejowania. Średnio jednak należy przygotować się na koszt w zakresie 300-500 zł/m2.

By