Wstęp: marzenie o tarasie

Jeśli masz swój ogród lub działkę, to na pewno zastanawiałeś się, jak wykorzystać przestrzeń na świeżym powietrzu. Taras to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć miejsce do relaksu, odpoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. A jeśli wybierzesz drewniany taras, to stworzysz piękny i naturalny klimat w swoim ogrodzie.
Ale ile kosztuje budowa tarasu z drewna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują postawienie tarasu w swoim ogrodzie. W tym artykule podpowiemy, ile można się spodziewać kosztów i jakie czynniki wpływają na cenę.

Ile kosztuje budowa tarasu z drewna? – czynniki wpływające na cenę

Zanim przejdziemy do zestawienia kosztów, warto zastanowić się, jakie czynniki wpływają na cenę. Koszt budowy tarasu z drewna uzależniony jest przede wszystkim od:

Rodzaju drewna

Jeden z najważniejszych czynników wpływających na koszt budowy to rodzaj drewna. Na rynku dostępne są różne gatunki drewna, takie jak: dąb, modrzew syberyjski, jesion, sosna, czy też egzotyczne gatunki, jak np. mahoniowiec czy teak. Cena drewna uzależniona jest m.in. od trwałości, estetyki, twardości i popularności gatunku.

Wielkości tarasu

Kolejny czynnik wpływający na koszt to wielkość tarasu. Im większa powierzchnia, tym większe koszty materiałów i pracy.

Typu konstrukcji

Istnieją dwa typy tarasów drewnianych – stojący i przytwierdzany do budynku. Stojące są bardziej pracochłonne w wykonaniu i zazwyczaj droższe.

  Czym wypełnić dylatacje na tarasie? Odpowiedzi i rady ekspertów

Stopnia trudności w montażu

Stopień trudności w montażu także wpływa na koszt. Jeśli teren jest nierówny, konieczne może być wykonanie niwelowania terenu. Jeśli teren jest trudno dostępny, wykonawcy będą mieli trudniejsze zadanie, co także wpłynie na ceny.

Ile kosztuje budowa tarasu z drewna? – orientacyjne ceny

Ile dokładnie kosztuje budowa tarasu z drewna, zależy przede wszystkim od czynników, które wymieniliśmy powyżej. Niemniej jednak, poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny dla tarasu o powierzchni 20 m2.

Budowa tarasu drewnianego ze słupkami

Jest to jeden z najtańszych sposobów wykonania tarasu. Przyjmując cenę za m2 ok. 200-300 zł, powierzchnia 20m2 wyniesie około 4000-6000 zł. Do tego należy doliczyć koszt słupków, dostawy, wykonania stelaża i montażu.

Budowa tarasu z drewna przytwierdzanego do ściany

Ten rodzaj tarasu jest nieco droższy, szczególnie jeśli chodzi o montaż, ale także bardziej trwały i estetyczny. Przyjmując cenę za m2 ok. 350-500 zł, powierzchnia 20m2 wyniesie około 7000-10000 zł. Do tego należy doliczyć koszt dostawy, wykonania stelaża, montażu i materiałów dodatkowych.

Budowa tarasu z drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne to najdroższy materiał do budowy tarasu. Przyjmując cenę za m2 ok. 800-1000 zł, powierzchnia 20m2 wyniesie około 16000-20000 zł. Do tego należy doliczyć koszt dostawy, wykonania stelaża, montażu i materiałów dodatkowych.

FAQs

1. Czy cena budowy tarasu zależy od regionu?

Tak, ceny budowy tarasu z drewna są różne w różnych regionach kraju. W większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny są zwykle wyższe ze względu na większe koszty pracy i materiałów.

2. Czy można samodzielnie zbudować taras?

Tak, jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności oraz narzędzia, to możesz samodzielnie zbudować taras. Trzeba jednak pamiętać, że budowa tarasu to skomplikowany proces, wymagający czasu i zaangażowania.

  Czym wyłożyć taras poradnik - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepsze rozwiązanie

3. Jakie materiały dodatkowe trzeba zakupić w celu zbudowania tarasu z drewna?

Do budowy tarasu z drewna, oprócz głównego materiału, czyli drewna, trzeba również zakupić stelaż, igrzyska i bejsbolówki. W zależności od projektu, mogą być również potrzebne śruby, kotwy i inne elementy mocujące.

Podsumowanie

Budowa tarasu z drewna to inwestycja, która wymaga pewnego zaangażowania finansowego. Niemniej jednak, piękno i naturalny klimat, jakie stworzy w Twoim ogrodzie drewniany taras, jest nie do przecenienia. Warto jednak zwrócić uwagę na czynniki, które wpływają na cenę, a także porównać oferty różnych wykonawców, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie.

By