Twój poradnik do kosztów budowy tarasu drewnianego

Marzy Ci się taras drewniany, ale nie wiesz, ile to kosztuje? Bez obaw, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci zgłębić nie tylko koszty, ale także inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem budowy.

Wstęp

Drewniane tarasy to jedne z najpopularniejszych elementów ogrodowych, dające możliwość spędzenia pięknych dni i wieczorów na świeżym powietrzu. Podczas gdy wiele osób może myśleć, że taras drewniany jest bardzo drogi do zbudowania, tak naprawdę koszty są zależne od wielu czynników. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na ceny budowy tarasu drewnianego, ile kosztuje m2 tarasu drewnianego i jakie są najważniejsze różnice między różnymi rodzajami drewna.

Jakie czynniki wpływają na cenę tarasu

Przed przystąpieniem do wyboru materiałów i projektu tarasu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpłyną na ogólny koszt budowy tarasu.

Rodzaj drewna

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rodzaj drewna jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę tarasu drewnianego. Wybór drewna zależy od twojego budżetu, designu tarasu i zakresu projektu. Należy pamiętać, że niektóre gatunki drewna są droższe niż inne ze względu na ich pochodzenie, właściwości i trwałość.

Wielkość tarasu

Wielkość tarasu jest następnym czynnikiem wpływającym na koszty projektu. Im większy taras, tym więcej będzie potrzeba drewna i innych materiałów do budowy.

  Ile kosztuje metr tarasu drewnianego? Ceny, materiały, i porady

Wykończenie i akcesoria

Cena tarasu drewnianego zależy również od wykończenia, jakie wolisz, takie jak: drewniane schody, balustrady, ławy i boczne elementy. Wszystkie te elementy znacząco wpływają na koszt końcowy tarasu.

Warunki lokalne

Region, w którym budujesz swój taras, może mieć wpływ na koszty budowy, ponieważ ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Ceny drewna na przykład w miastach są zazwyczaj wyższe niż na obszarach wiejskich.

Ile kosztuje m2 tarasu drewnianego?

Teraz, kiedy już wiesz, co wpływa na koszty budowy tarasu drewnianego, pora zająć się pytaniem „ile kosztuje m2 tarasu drewnianego?”

Ceny tarasów drewnianych zaczynają się od około 200-300 złotych za m2 a kończą się na kwocie powyżej 600 zł. Koszt zależy od wybranego materiału, wielkości tarasu i wybranej jakości drewna. Średnia cena za m2 tarasu drewnianego to około 350-450 złotych.

Rodzaje drewna

Ceny konkretnych gatunków drewna różnią się od siebie, dlatego przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym rodzajom drewna:

  • Dąb – to jedno z najsilniejszych i najbardziej trwałych drewno, którego koszt wynosi około 400-600 złotych za m2.
  • Klejone drewno – to drewno złożone z kilku warstw klejonych ze sobą co daje większą trwałość i odporność na zmienne warunki klimatyczne. Koszt zaczyna się od około 400 złotych za m2.
  • Kostka brukowa – to drewno małe i cienkie, używane do powierzchni tarasów. Cena za m2 wynosi około 350 złotych.

Najczęstsze pytania dotyczące kosztów tarasu drewnianego

Jakie dodatkowe koszty należy wziąć pod uwagę?

Podczas przygotowywania budżetu na taras drewniany, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt materiałów i robocizny, ale także koszty związane z przeglądem technicznym,i pozwoleniami na budowę oraz transportu drewna.

Czy warto zainwestować w drewniany taras?

Drewniane tarasy są piękne i stylowe, natomiast ich trwałość zależy od jakości drewna i konserwacji. Jeśli zainwestujesz w dobry materiał i będą przestrzegać zaleceń co do konserwacji, Twój drewniany taras może przetrwać kilka dekad.

  Fontanna na Tarasie Jak Zrobić – Poradnik z Krok Po Kroku

Podsumowanie

Drewniany taras może być pięknym dodatkiem do Twojego ogrodu, ale jego budowa wiąże się z pewnymi kosztami. Uwzględniając powyższe czynniki, należy stworzyć odpowiedni budżet na projekt i wybrać materiały najodpowiedniejsze dla twojego budżetu i stylu. Pamiętaj, że konserwacja drewna jest ważnym elementem w utrzymaniu trwałości tarasu.

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje m2 tarasu drewnianego, to z pewnością jeden z najważniejszych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas planowania budowy tarasu drewnianego. Powodzenia!

By