Posiadanie tarasu to marzenie wielu właścicieli domów. To miejsce, gdzie możemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, organizować grilla lub po prostu odpocząć po ciężkim dniu pracy. Jednak aby nasz taras był jak najlepszy, musimy zadbać o jego wykończenie. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest położenie płytek. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje położenie płytek na tarasie i jakie są najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na ten rodzaj prac.

Ile kosztuje położenie płytek na tarasie?

Położenie płytek na tarasie to jedna z bardziej kosztownych prac wykończeniowych, dlatego zastanawiasz się pewnie, ile taka usługa kosztuje. Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników:

Rodzaj płytek

Cena położenia płytek na tarasie zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Najdroższe są płytki z kamienia naturalnego, które kosztują od 150 zł za metr kwadratowy. Mniej kosztują płytki ceramiczne lub cementowe, których cena wynosi między 50 a 120 zł za metr kwadratowy.

Rodzaj podłoża

Cena położenia płytek na tarasie zależy również od rodzaju podłoża. Jeśli podłoże nie jest odpowiednio przygotowane, to cena usługi wzrośnie. Przygotowanie podłoża składa się z kilku etapów, takich jak:

  • Usunięcie starego pokrycia i oczyszczenie powierzchni
  • Ułożenie warstwy izolacyjnej
  • Ułożenie warstwy podkładowej
  • Ułożenie warstwy kleju
  • Ułożenie płytek

Jeśli podłoże jest już odpowiednio przygotowane, to koszt położenia płytek na tarasie wyniesie około 50 zł za metr kwadratowy. Jednakże, jeśli podłoże wymaga dodatkowych prac, cena wzrośnie.

  Okna oraz dodatki

Metoda ułożenia płytek

Metoda ułożenia płytek również wpływa na cenę usługi. Najdroższą metodą jest ułożenie płytek na zaprawie klejowej, która kosztuje około 80 zł za metr kwadratowy. Taniej, ale mniej trwałą metodą jest ułożenie płytek na piasku.

Powierzchnia tarasu

Oczywiście, koszt położenia płytek na tarasie rośnie wraz ze wzrostem powierzchni. Przykładowo, położenie płytek na tarasie o powierzchni 20 metrów kwadratowych, ułożonych na zaprawie klejowej i z podłożem już przygotowanym, kosztuje około 2500 zł.

Porady dla właścicieli domów

Decydując się na położenie płytek na tarasie, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

Wybór odpowiedniego rodzaju płytek

Jak już wspomnieliśmy, rodzaj płytek wpływa na koszt usługi, ale także na ich trwałość i wytrzymałość. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje płytki będą służyć Ci przez długi czas, warto zainwestować w płytki z kamienia naturalnego.

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża to kluczowy etap pracy. Ściągnięcie starego pokrycia i oczyszczenie powierzchni to podstawa, ale warto również zadbać o izolację, która zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci spod płytek.

Wybór odpowiedniej metody ułożenia płytek

Metoda ułożenia płytek również wpływa na trwałość i wytrzymałość tarasu. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje płytki będą na swoim miejscu przez wiele lat, zdecyduj się na ułożenie ich na zaprawie klejowej.

Przewidź dodatkowe koszty

Przy realizacji każdego projektu budowlanego często może pojawić się potrzeba wydatkowania dodatkowych kosztów. Dlatego warto już na początku zaplanować odpowiedni budżet i mieć na uwadze możliwe koszty związane z pracami dodatkowymi.

FAQs

Ile czasu zajmuje położenie płytek na tarasie?

Czas położenia płytek na tarasie zależy od wielu czynników, takich jak metoda ułożenia, wielkość powierzchni tarasu i rodzaj płytek. Zwykle trwa to od kilku dni do tygodnia.

  Ile kosztuje m2 tarasu drewnianego- Poradnik

Czy położenie płytek na tarasie jest trudne?

Położenie płytek na tarasie jest pracą wymagającą doświadczenia i umiejętności. Dlatego najlepiej zlecić tę pracę specjalistom.

Co zrobić, jeśli na tarasie pojawią się pęknięcia?

Jeśli na tarasie pojawią się pęknięcia, należy jak najszybciej podjąć działania, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy ocenią sytuację i zaproponują odpowiednie rozwiązanie.

Podsumowanie

Położenie płytek na tarasie to doskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni i nadaniu jej pięknego wyglądu. Koszt położenia płytek zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj płytek, podłoże czy metoda ułożenia. Aby zapewnić sobie trwałe i estetyczne wykończenie tarasu, warto skorzystać z usług specjalistów i zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie.

By