Budowa tarasu to jeden z kluczowych elementów każdego domu. Taras pozwala cieszyć się przyjemnymi wieczorami na świeżym powietrzu, grillowaniem ze znajomymi i rodziną, oraz skutecznie zwiększa walory estetyczne domu. Jednakże, powszechnie znany fakt jest taki, że tradycyjne materiały tarasowe takie jak drewno, kamień i beton, wymagają dużo czasu i zachodu w kwestii konserwacji i pielęgnacji. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się tarasy kompozytowe, które w stosunku do tradycyjnych materiałów wymagają znacznie mniej wysiłku w kwestii pielęgnacji. Kluczowe pytanie dla właścicieli domów brzmi – ile kosztuje taras kompozytowy?

Czym jest taras kompozytowy?

Tarasy kompozytowe to konstrukcje wykonane z mieszaniny drewna i tworzywa sztucznego. Jest to mieszanka, która łączy piękno i ciepło drewna z zaletami tworzyw sztucznych takimi jak trwałość i pojemność na działanie czynników atmosferycznych. Materiał jest łatwy do formowania, dzięki czemu łatwo jest wykonać z niego wybrane przez nas wzory.

Jakie są zalety tarasu kompozytowego?

Oto lista najważniejszych zalet, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na budowę tarasu z kompozytu:

1. Bardzo łatwy w utrzymaniu: Tarasy z kompozytu nie wymagają dużej ilości pracy związanej z konserwacją. Nie musisz farbować, lakierować ani szczotkować ich co roku, tak jak w przypadku drewna.

2. Odporność na warunki atmosferyczne: Materiał jest odporny na zmienny klimat oraz działanie słońca, co powoduje, że nie odbarwia się ani nie blaknie z upływem czasu.

3. Łatwy w czyszczeniu: Tarasy z kompozytu są łatwe do czyszczenia, dzięki czemu wyglądają pięknie przez wiele lat.

  Czym zaimpregnować taras drewniany - Najlepsze sposoby

4. Antypoślizgowość: Tarasy z kompozytu oferują lepszą przyczepność niż tradycyjne tarasy drewniane, dzięki czemu są bezpieczne w każdych warunkach.

5. Trwałość: Materiał jest znacznie bardziej trwały niż drewno i kamień, a jego wygląd nie zmienia się przez długi czas.

Ile kosztuje taras kompozytowy?

Koszt tarasu z kompozytu zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia robocza, liczba stopni, wybór desek, sposób montażu i ilość akcesoriów. W zależności od wybranego modelu, taras z kompozytu może kosztować około 200-300 zł za m2, przy czym warto poważnie rozważyć inwestycję w kompozyt, biorąc pod uwagę wymienione wyżej zalety.

Czy wybór tarasu z kompozytu jest opłacalny?

Oczywiście, decyzja o wyborze materiału do budowy tarasu jest decyzją bardzo ważną i powinniśmy podjąć ją po uwzględnieniu wielu czynników. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że tarasy z kompozytu są znacznie bardziej trwałe, łatwiejsze w utrzymaniu oraz estetycznie piękne przez długi czas, to można śmiało powiedzieć, że wybór tarasu z kompozytu jest opłacalny z perspektywy długoterminowej.

FAQs

Jak często będę musiał pielęgnować mój taras z kompozytu?

Tarasy z kompozytu nie wymagają intensywnej pielęgnacji, a całość sprowadza się do regularnego mycia kilka razy w roku.

Czy tarasy z kompozytu są bardzo antypoślizgowe?

Tak, tarasy z kompozytu są bardzo antypoślizgowe i zapewniają znacząco lepszą przyczepność niż tradycyjne tarasy drewniane.

Czy mogę samodzielnie zamontować taras z kompozytu?

Tak, w zależności od umiejętności ręcznych i doświadczenia, jest to możliwe do wykonania samodzielnie.

Podsumowanie

Budowa tarasu z kompozytu jest inwestycją, która przynosi wiele korzyści w kwestii trwałości, estetyki oraz łatwości w utrzymaniu. Ile kosztuje taras kompozytowy to pytanie, na które odpowiedź zależy od wielu czynników, ale warto mieć na uwadze, że koszt taki może okazać się opłacalny z perspektywy długoterminowej. Jeśli więc planujemy budowę tarasu, warto zwrócić uwagę na tę opcję i przekonać się o jej zaletach.

  Czym zagruntować beton na tarasie?

By