Ile kosztuje taras z drewna egzotycznego – koszt, zalety i porady
Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogródku miejsce, w którym będziesz mógł relaksować się w otoczeniu pięknej natury, to taras z drewna egzotycznego może okazać się idealnym rozwiązaniem. Łączy w sobie funkcjonalność z estetyką, a jego wykonanie jest w zasięgu ręki. Ale ile kosztuje taras z drewna egzotycznego? Jakie są jego zalety i jakich porad warto przestrzegać?

Ile kosztuje taras z drewna egzotycznego?

Koszt wykonania tarasu z drewna egzotycznego zależy przede wszystkim od wybranego gatunku drewna, jego jakości oraz rozmiarów tarasu. Ogólnie jednak, można przyjąć, że ceny zaczynają się od około 250-300 zł za metr kwadratowy.

Cena a jakość

Warto jednak zwrócić uwagę, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Tanie gatunki drewna egzotycznego mogą okazać się niskiej jakości, a co za tym idzie, taras wykonany z takiego drewna może nie przetrwać więcej niż kilku sezonów. Dlatego warto postawić na sprawdzone gatunki, takie jak np. jatoba, massaranduba czy cumaru, które są odporne na warunki atmosferyczne i cechują się wysoką trwałością.

Ceny wybranych gatunków drewna

Poniżej przedstawiam orientacyjne ceny niektórych gatunków drewna egzotycznego:

  • Jatoba – około 300-400 zł/m2;
  • Merbau – około 400-500 zł/m2;
  • Cumaru – około 350-450 zł/m2;
  • Mukulungu – około 300-400 zł/m2;
  • Massaranduba – około 500 zł/m2;
  Konstrukcje i dodatki branży budowlanej

Warto przy tym zaznaczyć, że ceny mogą się różnić w zależności od regionu Polski, w którym znajdujesz się przedsiębiorstwo wykonujące tarasy oraz od jego doświadczenia i umiejętności.

Zalety tarasu z drewna egzotycznego

Wybierając taras z drewna egzotycznego, możesz liczyć na wiele korzyści. Ogólnie jednak, możemy wymienić następujące zalety:

Estetyka

Drewniane tarasy prezentują się bardzo naturalnie i są świetnym uzupełnieniem każdego ogrodu. Drewno egzotyczne jest piękne i bogate w strukturę, dzięki czemu idealnie komponuje się z innymi elementami ogrodu.

Trwałość

Drewno egzotyczne charakteryzuje się wysoką trwałością, co oznacza, że taras z jego wykonania będzie służył przez długie lata. Drewno jest odporne na warunki atmosferyczne, jak deszcze, mrozy czy nadmierną ekspozycję na działanie promieni słonecznych.

Ochrona środowiska

Drewno z legalnych drzewostanów egzotycznych pochodzi z zrównoważonego i kontrolowanego pozyskiwania i nie jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Jak dbać o drewniany taras

Aby twój drewniany taras z drewna egzotycznego cieszył oko przez wiele lat, warto przestrzegać kilku zasad:

Czyszczenie i konserwacja

Niezbędne jest regularne czyszczenie tarasu z drewna egzotycznego. Można to zrobić za pomocą specjalnych detergentów dostępnych w sklepach budowlanych. Warto też zabezpieczyć drewno olejem lub impregnatem, aby zapobiec niszczeniu się struktury drewna.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Drewniany taras zawsze powinien być wykonany z użyciem drewna odpowiednio suszonego. Warto zabezpieczyć go przed wilgocią, która może powodować zgniłki i szkodliwe dla drewna grzyby.

Zabezpieczenie przed słońcem

Promienie słoneczne mogą szkodzić drewnu, dlatego warto zabezpieczyć taras przed zbytnim nasłonecznieniem. Można to zrobić za pomocą parasoli, rolet lub zadaszenia.

Czy warto zainwestować w taras z drewna egzotycznego?

Taras z drewna egzotycznego to inwestycja na wiele lat. Choć jego koszt jest wyższy niż tradycyjnych materiałów, takich jak beton czy płytki, to jego trwałość i estetyka przewyższają wszystko inne. Dodatkowo, drewniany taras jest przyjazny dla środowiska, co dla wielu osób stanowi ważny argument przy wyborze materiału.

  Czym zabezpieczyć taras od wiatru? | 7 sposobów na bezpieczny wypoczynek na tarasie

FAQ

1. Jak długo będzie służył mi drewniany taras z drewna egzotycznego?

Drewno egzotyczne charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jeśli będziesz dbał o swój taras zgodnie z zasadami konserwacji, będzie Ci służył przez wiele lat.

2. Czy taras z drewna egzotycznego jest droższy od innych materiałów?

Tak, koszt wykonania tarasu z drewna egzotycznego jest wyższy niż tradycyjnych materiałów, takich jak beton czy płytki. Warto jednak zauważyć, że drewniany taras jest inwestycją na wiele lat, a wysoka jakość drewna i estetyka tego materiału przewyższają wszystkie inne opcje.

3. Czy drewno egzotyczne szkodzi środowisku naturalnemu?

Nie, drewno egzotyczne z legalnych drzewostanów pochodzi z zrównoważonego i kontrolowanego pozyskiwania i nie jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Podsumowanie

Inwestycja w drewniany taras z drewna egzotycznego to doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie piękno naturalnych materiałów oraz trwałość i funkcjonalność. Chociaż cena wykonania takiego tarasu jest wyższa, to jego estetyka i trwałość przewyższają wszystkie inne opcje. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na jakość drewna, konserwować go regularnie i zabezpieczać przed wilgocią i nadmiernym nasłonecznieniem.

By