Budowa tarasu zawsze kojarzy się z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, relaksem i miłymi chwilami spędzanymi z rodziną i przyjaciółmi. Taras stanowi bowiem nie tylko miejsce do wypoczynku, ale również atrakcyjny element wizualny naszej posesji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jego budowę. Ile kosztuje taras z kompozytu? W niniejszym artykule przedstawimy wszystkie istotne informacje związane z jego budową.

Czym jest taras z kompozytu?

Taras z kompozytu to popularne rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu materiałów syntetycznych, takich jak tworzywo sztuczne czy drewnopodobne polimery. W porównaniu do tradycyjnego drewna, materiał ten ma wiele zalet. Jest niezwykle trwały, odporny na wilgoć, promieniowanie UV oraz zmienne warunki atmosferyczne. Co więcej, posiada wyjątkowe walory estetyczne, dzięki czemu cieszy się coraz większą popularnością.

Ile kosztuje taras z kompozytu? – Podział kosztów

Koszty związane z budową tarasu z kompozytu uzależnione są głównie od kilku czynników:

1. Powierzchni tarasu

W przypadku tarasu z kompozytu, koszty budowy zależą w pierwszej kolejności od jego powierzchni. Im większa powierzchnia, tym wyższe koszty. Ponadto, przy większych powierzchniach niezbędne są również dodatkowe elementy, takie jak poręcze czy schody, co zwiększa koszt projektu.

2. Rodzaju materiału

Koszt budowy tarasu z kompozytu uzależniony jest również od rodzaju materiału. Na rynku dostępne są różne rodzaje kompozytu, które różnią się między sobą jakością, trwałością oraz ceną. Dlatego też warto wcześniej dokładnie przeanalizować ofertę i wybrać najlepszą jakość w stosunku do ceny.

  Jak zrobić praktyczne wejście do domu

3. Kształtu i wykończenia tarasu

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty budowy tarasu z kompozytu jest jego kształt oraz sposób wykończenia. Im bardziej skomplikowany kształt, tym więcej czasu i pracy wymaga budowa. Dodatkowo, wykończenie tarasu różnymi elementami, takimi jak oświetlenie czy meble ogrodowe, również wpływa na koszty.

4. Koszty robocizny

Ostatnim czynnikiem wpływającym na koszty budowy tarasu z kompozytu są koszty robocizny. Odpowiedzialni za budowę tarasu są profesjonalni wykonawcy, którzy pobierają opłaty za swoją pracę. Warto jednak pamiętać, że koszty robocizny są uzależnione między innymi od lokalizacji oraz doświadczenia wykonawcy.

Ile kosztuje taras z kompozytu? – Przykładowe ceny

Ceny budowy tarasu z kompozytu są zróżnicowane i uzależnione od wcześniej wymienionych czynników. Niemniej jednak, możemy podać przykładowe ceny w celu ułatwienia orientacji w temacie:

  • Budowa tarasu o powierzchni 20 m2 – 8000-12000 zł
  • Budowa tarasu o powierzchni 30 m2 – 12000-18000 zł
  • Budowa tarasu o powierzchni 50 m2 – 20000-30000 zł

Czy warto zainwestować w taras z kompozytu?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak! Taras z kompozytu to inwestycja, która zwróci się w przyszłości podwójnie. Jest nie tylko trwały i odporny na uszkodzenia, ale również nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy malowania. Co więcej, jego walory estetyczne i atrakcyjność wizualna stanowią dodatkowy atut dla każdej posesji.

FAQs

Jakie są zalety tarasu z kompozytu?

Taras z kompozytu jest niezwykle trwały, odporny na wilgoć, promieniowanie UV oraz zmienne warunki atmosferyczne. Posiada również wyjątkowe walory estetyczne, dzięki czemu dodaje uroku każdej posesji. W porównaniu do tradycyjnego drewna, nie wymaga on specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy malowania, co z kolei sprawia, że jest łatwiejszy w utrzymaniu.

Czy budowa tarasu z kompozytu jest droższa niż z drewna?

Koszt budowy tarasu z kompozytu jest wyższy niż z drewna, jednakże, dzięki odporności na uszkodzenia oraz niskim kosztom konserwacji, inwestycja ta zwraca się w przyszłości podwójnie.

  Czym zaimpregnować fugi na tarasie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Czy budowa tarasu z kompozytu jest skomplikowana?

Budowa tarasu z kompozytu jest skomplikowanym procesem, którego należy dokładnie przemyśleć i zaplanować wcześniej. Niemniej jednak, z pomocą profesjonalnych wykonawców oraz dobrego projektu, taras z kompozytu można zbudować bez większych problemów.

Podsumowanie

Budowa tarasu z kompozytu to inwestycja, która zwróci się w przyszłości podwójnie. Jest to nie tylko trwałe rozwiązanie, ale również estetyczne i łatwe w utrzymaniu. Koszty budowy zależą od kilku czynników, takich jak powierzchnia tarasu, rodzaj materiału, kształt i wykończenie, jak również od kosztów robocizny. Niemniej jednak, warto zaufać profesjonalnym wykonawcom i rozpocząć budowę już dziś, ciesząc się w przyszłości urokiem i relaksem na własnym, pięknym tarasie z kompozytu.

By