Taras drewniany to wspaniałe rozwiązanie dla właścicieli domów, którzy chcą cieszyć się piękną przestrzenią na świeżym powietrzu. Ułożenie takiego tarasu może jednak wiązać się z pewnymi kosztami. W tym poradniku spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ile kosztuje ułożenie tarasu drewnianego, analizując różne czynniki wpływające na cenę i podając przykłady kosztów w różnych regionach Polski.

1 Rodzaj drewna i rodzaj deski tarasowej

Rodzaj drewna, z którego wykonany jest taras, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt ułożenia. Najczęściej stosowanym drewnem jest modrzew syberyjski, który jest trwały i wytrzymały. Innym popularnym rodzajem drewna jest egzotyczny drewno, takie jak np. bankirai, merbau, ipé. Są one droższe niż modrzew syberyjski, ale też bardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę tarasu drewnianego jest rodzaj deski tarasowej. Są one dostępne w różnych kształtach, rozmiarach, grubościach, a także gładkie lub przetarte. Im grubsza i bardziej przetarta deska, tym droższa będzie jej cena. Deski przetarte i gładkie, o wymiarach 25x150x3000 mm, kosztują od 36 do 60 zł/m2.

2 Wielkość i sposób ułożenia tarasu

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na koszt ułożenia tarasu drewnianego jest jego wielkość. Im większy taras, tym więcej drewna potrzeba, a co za tym idzie, koszty rosną. Należy jednak pamiętać, że nie tylko ilość drewna decyduje o kosztach, ale także sposób ułożenia. Projekt tarasu może zawierać skomplikowane wzory, które zwiększą koszty związane z pracami montażowymi.

3 Rodzaj podłoża i poziom trudności ułożenia

Podłoże, na którym ułożony będzie taras, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt. Ułożenie tarasu na podłożu uważanym za trudne, takim jak np. na stromym zboczu, zwiększa koszty. Jeśli podłoże nie jest wystarczająco stabilne, konieczne może być użycie kostek betonowych, a to z kolei zwiększa koszty. Podłoże tarasu drewnianego należy również odpowiednio przygotować, co wymaga dodatkowej pracy i kosztów.

  Ile kosztuje ułożenie tarasu z kostki brukowej?

4 Dodatkowe koszty

Do kosztów ułożenia tarasu drewnianego należy doliczyć koszty związane z wykończeniem, takie jak usługi dekarskie, chowanie przewodów, a także koszty konserwacji i pielęgnacji tarasu. Drewno wymaga regularnej konserwacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak koszty impregnacji, lakierowania, czy olejowania.

Faq

Ile kosztuje ułożenie tarasu drewnianego na metr kwadratowy?

Koszt ułożenia tarasu drewnianego wynosi od 100 do 250 zł/m2, w zależności od rodzaju drewna, deski tarasowej, wielkości i sposobu ułożenia, rodzaju podłoża i innych czynników.

Ile kosztuje drewno na taras?

Ceny drewna na taras zależą od rodzaju drewna, jego jakości i ilości. Modrzew syberyjski kosztuje od 100 do 200 zł/m2, natomiast egzotyczne drewno może kosztować nawet powyżej 400 zł/m2. Koszt deski tarasowej wynosi od 36 do 60 zł/m2.

Jakie są koszty konserwacji tarasu drewnianego?

Koszty konserwacji tarasu drewnianego zależą od rodzaju drewna i rodzaju impregnacji. Koszt impregnacji drewna wynosi od 10 do 60 zł/m2, a koszt lakierowania od 25 do 80 zł/m2. Koszt olejowania drewna wynosi z kolei od 20 do 100 zł/m2.

Podsumowanie

Ułożenie tarasu drewnianego to inwestycja, która pozwoli cieszyć się piękną przestrzenią na świeżym powietrzu. Ceny ułożenia tarasu drewnianego zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj drewna, deski tarasowej, wielkość i sposób ułożenia, rodzaj podłoża i innych czynników. Z tej przyczyny przed podjęciem decyzji o ułożeniu tarasu drewnianego warto dokładnie przeanalizować koszty związane z tym projektem i równocześnie zadbać o odpowiednią konserwację drewna, co pozwoli zachować piękny wygląd przez wiele lat.

By